Battaniye Yıkama

Battaniye Yıkama

Havaların soğumasıyla battaniye kullanımı oldukça artmakta. Battaniyeleri kabaca ‘büyükvekalınyorgan’ diye adlandırabiliriz. Ancak tam anlamıyla bu şekilde özetleyemeyiz. Gerek yıkama, gerek kurulama, gerek temizlenme malzemeleri olarak battaniyeler yorganlardan çok farklıdırlar. Battaniyeler özellikle yünlerin kalınlığı sebebiyle tercih edilirler. Yorganlar yapıları bakımından soğuk havalarda ısıtmaya başlarken önce kendinden başlarlar. Battaniyeler ise yünleri sebebiyle kolay kolay soğumazlar.
Battaniye yıkama: Battaniye; gerek tüyleri, gerekse ağırlığı bakımından yıkaması güç bir eşyadır. Genellikle büyük çamaşır makinelerinde yıkanırlar.Her evde de bu kadar büyük çamaşır makinesi olmadığından ve battaniyenin kurutulması sorun olduğundan genellikle battaniyeler temizleme şirketlerinde temizlenirler.
Battaniye neden yıkanır: Kışın soğuğunda ısınmak için çare ararken bu çarelerden birini battaniye olarak görürüz. Battaniyeler yünleri, tüyleri ve ağırlığı bakımından çabuk kirlenebilen ve temizlemesi güç eşyalardır. Genellikle çok soğuk havalarda kullanılan battaniyelerin bu havalarda temizlenmesi çok güç olabilir. Normal olarak 2 buçuk – 3 ayda bir yıkanması gereken battaniyelerin daha kısa süreler içerisinde yıkanması ve temizlenmesi daha hijyenik ve sağlıklı olacaktır. Çocuklarımızın sağlığını ve kendi sağlımızı düşünerek soğuk havalarda battaniye örtüyorsak, temizliğine ve hijyenikliğine de özen göstermek zorundayız.
Battaniye yıkarken dikkat: Battaniye, yıkanmadan önce çıkarılması gereken lekeler var mı diye kontrol edilir. Elle ovalayarak çıkarılması gereken lekeler varsa çıkarılır. Lekeler çıkarıldıktan sonra yapısı ve yapıldığı maddesine göre etiketindeki derecesinde yıkanır. Daha sonra kurutulur. Battaniyeleri kuruturken nemli kalmamasına özen gösterilmelidir. Bursada battaniye yıkama, battaniye stor perde vs. yıkamasında öncü olan Kula halı yıkama olarak; gerek müşteri canlısı, gerek de titizlik abidesi ekibimizle; temiz, kuru ve hızlı şekilde hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz. Sağlık ve hijyenik düşüncesiyle yıkanması için verdiğiniz battaniyelerinizi; kuru, sıkıca paketlenmiş ve kimyasal deterjanla yıkanmamış olarak alacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın.

Bu gönderiyi paylaş